Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

O historii pierwszych więźniów obozu. Powstaje nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci.

ps
14-06-2020

Nowa wystawa polska w Miejscu Pamięci Auschwitz zostanie sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja, która powstanie w ciągu najbliższych trzech lat, zajmie dwa piętra historycznego bloku 15 w byłym obozie Auschwitz I. Zastąpi ona znajdującą się tam wystawę, która w tej chwili jest najstarszą wystawą narodową prezentowaną w Muzeum.

 

– Trwają już zaawansowane prace, tak by ekspozycja była gotowa w ciągu najbliższych trzech lat. Będzie to wielowymiarowa, nowoczesna prezentacja, tak ważna dla szerzenia wiedzy i kontynuacji pamięci i tak ważna dla rodzin polskich ofiar, które nadal noszą w sobie traumę swoich przodków – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w specjalnym wystąpieniu z okazji 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

– Obóz Auschwitz znany jest w świecie przede wszystkim jako miejsce Holokaustu, jednak należy pamiętać, że Niemcy utworzyli ten obóz na początku wojny dla polskich więźniów politycznych. To fundamentalne, by w Miejscu Pamięci pokazywać całość wielowymiarowej historii tego miejsca, dlatego tak ważne jest utworzenie nowej polskiej wystawy narodowej – powiedział dyrektor Muzeum dr Piotr M. A. Cywiński.

Gotowy jest już scenariusz autorstwa kierownika Centrum Badań Muzeum dr. Piotra Setkiewicza. Zrealizowano już także wstępne prace dokumentacyjne i przygotowawcze w bloku 15 obejmujące m.in.: skaning laserowy wnętrz i elewacji obiektu i opracowaniem dokumentacji mającej na celu ocenę techniczną i konserwatorską zabytkowego budynku.

– Choć w tej chwili jesteśmy w szczególnym i trudnym okresie pandemii i Miejsce Pamięci jest zamknięte dla odwiedzających, prace związane z nową polską ekspozycją trwają nieprzerwanie, tak, by jak najszybciej przewodnicy otrzymali nowe narzędzie edukacji – podkreślił Piotr Cywiński.

Zdaniem dr. Piotra Setkiewicza nowa wystawa polska będzie pełnić funkcję swoistego wstępu do genezy KL Auschwitz. – Ekspozycja opowie o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, a także zobrazuje skalę prześladowań i okrucieństwa, a także planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań. Przede wszystkim jednak przedstawi historię pierwszych więźniów obozu, czyli Polaków – w tym polskich Żydów, stanowiąc tym samym prolog do opowieści o Zagładzie – powiedział dr Piotr Setkiewicz.

Wystawa mówić będzie o przyczynach aresztowań Polaków, mechanizmach deportacji polskich Żydów, kategoriach polskich więźniów KL Auschwitz, przyczynach ich śmierci w obozie oraz wyzwoleniu i budowaniu pamięci po wojnie.

– Druga część wystawy dotyczyć będzie zarówno historii Oświęcimia w czasie II wojny światowej – realiów okupacji, wysiedleń, aktywności firmy IG Farbenindustrie, a także niemieckim planom przebudowy miasta – jak i pomocy niesionej z narażeniem życia więźniom KL Auschwitz przez „Ludzi Dobrej Woli”, Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu – obszaru 40 km kwadratowych izolujących teren obozowy od świata zewnętrznego. Całość zakończy wykaz ponad 1200 nazwisk osób pomagającym więźniom – dodał Setkiewicz.

Koszt realizacji wystawy obejmujący zarówno prace techniczne i konserwatorskie w historycznym budynku, jak i wykonanie samej ekspozycji, to ok. 23 milionów złotych. Jej otwarcie zaplanowano na początek 2023 r.