W serwisie oraz na stronach zależnych są wykorzystywane pliki cookies. Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszych serwisów. Jeżeli wyrażają Państwo zgodę na zapisywanie informacji zawartych w cookies, prosimy o dalsze korzystanie z serwisu. Jeżeli nie, prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki.
Rozmiar czcionki:
MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM
AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński otrzymał papieskie odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice". Uroczystość odbyła się 14 stycznia 2020 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich.
„Żydzi z getta łódzkiego w KL Auschwitz” to nowa lekcja internetowa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jej autorem jest dr Adam Sitarek z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego. Lekcja dostępna jest po polsku, angielsku i hebrajsku.
2 miliony 320 tysięcy osób z całego świata odwiedziło w 2019 r. tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz i Auschwitz II-Birkenau, nad którymi opiekę sprawuje Muzeum. To o prawie 170 tysięcy więcej niż w rekordowym dotychczas 2018 r.
W dniach 24 listopada - 6 grudnia 2019 r. dziewiętnastu nauczycieli, edukatorów, przewodników oraz pracowników miejsc pamięci i instytucji prowadzących działalność edukacyjną w zakresie historii Holokaustu, nauczania o Zagładzie oraz II wojny światowej wzięło udział w dwunastodniowym programie w Izraelu przygotowanym przez Yad Vashem w Jerozolimie we współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Już ponad 1 200 000 wpisów z poobozowej dokumentacji opracowało Repozytorium Cyfrowe Miejsca Pamięci. Ustalono dotychczas ponad 60 procent nazwisk spośród 400 000 więźniów zarejestrowanych w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym.
Zdjęcia z www.auschwitz.org mogą być wykorzystywane jedynie w publikacjach, dotyczących historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau lub działalności Miejsca Pamięci. Ich użycie nie może naruszać dobrego imienia ofiar KL Auschwitz. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wykorzystywanie zdjęć w celach komercyjnych wymaga zgody Muzeum oraz przesłania informacji o publikacji. Publikujący zdjęcia zobowiązuje się do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia: www.auschwitz.org, oraz poinformowania Muzeum o wykorzystaniu zdjęcia (press@auschwitz.org).