Rozmiar czcionki:

MIEJSCE PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁY NIEMIECKI NAZISTOWSKI
OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

Aktualności

1 lipca Miejsce Pamięci Auschwitz zostanie ponownie otwarte dla odwiedzających

ps
17-06-2020

Od 1 lipca ponownie będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Dostępne są tam terminy od 1 lipca do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną

 

Auschwitz I
Auschwitz I
Auschwitz II-Birkenau
Auschwitz...
Auschwitz II-Birkenau
Auschwitz...

Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.

Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywać się będzie wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci.  

– Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum. 

– Brak odwiedzających odczuliśmy bardzo mocno, także ze strony finansowej. Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata. W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji Muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe, taki jest też sens polskiego ustawodawstwa w tej kwestii. Ale wychodząc naprzeciw osobom, które były i chcą nadal gotowe nas wspierać, wprowadzamy system (tzw. "pay what you want"), w którym każdy będzie mógł zadać sobie pytanie, czy chce wejść za darmo, czy może chce także wspomóc nas jakąś sumą. W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – dodał dr Cywiński.

Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywać się będzie w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona będzie też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny - zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna. 

– Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.

– Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum będą nosić podczas oprowadzania przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Oczywiście odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack – dodał Kacorzyk.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.

Zmianie ulegają także godziny otwarcia Muzeum. Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można od godziny 9.00. Od lipca do września do godziny 16.00 zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.